ROCK my world!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ROCK my world!

Гюнтер
 
ИндексPortalТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Patti Smith

Go down 
АвторСъобщение
Melrose
Enjoying the silence
Enjoying the silence
Melrose


Female
Брой мнения : 83
Age : 32
Location : Somewhere over the rainbow...
Registration date : 28.03.2011

Patti Smith Empty
ПисанеЗаглавие: Patti Smith   Patti Smith Icon_minitimeПон Мар 28, 2011 6:05 pm

Patti Smith Patti-smith
Пати Смит пише стихове, няма успех с авторски четения, работи в театъра, също без успех. Но едва когато обединява всичко в едно цяло – лириката, личната енергия на сцената, плюс страстта към рокендрола – тя става звезда. Първият й албум Horses от 1975 днес се счита за класика, едно от основополагащите произведения на пънк-рока. Най-големият й хит Because the night (музиката пише за нея Брус Спрингстийн) се изпълнява и до днес по радиото, както в оригинал, така и в безброй кавър-версии.
Patti Smith Patti-smith-horses-lp
Тя има особено много почитатели в Германия и това според нея се дължи на първия й легендарен Rockpalast-концерт от 1979 в Есен, предаван на живо по телевизията и гледан от милиони хора. „Беше анархистично шоу“, спомня си тя. „В онази вечер в никакъв случай не бяхме особено добри, но публиката имаше невероятна енергия, която се пренесе на сцената и по телевизията.“ Онова, което феновете все още не знаят: скоро след това техният идол ще се оттегли от активния шоубизнес. Пати Смит се е влюбила в музиканта Фред „Соник“ Смит и той й е направил необичайно предложение: ожени се за мен, нека заживеем уединено в провинцията и да имаме деца. И тя е казала „да“.
Patti Smith 600full-patti-smith
Има още един последен концерт във Флоренция, пред 70.000 души. Само хората от групата и още няколко най-близки приятели знаят, че той ще е последният. На края на шоуто тя крещи на феновете: „Елате тук горе! Грабнете инструментите! Сцената е ваша!“ Тя им оставя микрофона и китарата, „всички тези откачени италианци направиха страхотна олелия“, но тогава Пати Смит вече е изчезнала и се разхожда из площадите на града в компанията на поета-битник Грегори Корсо. „Грегори ме увещаваше, не трябва да спираш“, казва тя, „но аз имах чувството, че вече съм дала всичко на рокендрола. Целта ми винаги е била да свиря за аутсайдерите, самата аз бях една от тях, исках да отворя вратите за други групи. И това беше се получило. Задачата ми беше изпълнена.“ И така Пати Смит се оттегля заедно със съпруга си близо до Деторйт, ражда две деца и престава да бъде звезда. „Готвех, перях, да, също и пелените, и се грижех за двете деца“, разказва тя. „Не можехме да си позволим детегледачки. От време на време идваше по някой чек за Because the night, това беше всичко.
Patti Smith Patti-smith
Тя остава в Детройт и може би историята на обществената фигура Пати Смит би приключила дотук, ако през 1994 смъртта на насочва живота й в друга посока. Първо след дълга болест почива съпругът й, четири седмици по-късно брат й – само няколко дни след като тя е решила, че ще се премести заедно с децата при него във Вирджиния. Пати Смит стои пред Нищото. Болничните сметки на съпруга й са високи, а тя не печели практически почти нищо, освен спорадични хонорари за плочите си.
Patti Smith Patti%2BSmith
Сякаш от нищото се обажда предишният свят на Пати Смит – от който тя всъщност се е разделила завинаги. Старите приятели й подаряват нов живот. Пръв се обажда писателят Алън Гинсбърг. Двамата се запознали по времето, когато тя още не била известна. Тъкмо си купувала сандвич в едно кафе, както винаги нямала достатъчно пари – и изведнъж пред нея стоял Алън Гинсбърг, който й предложил да плати. Започнал да флиртува, докато изведнъж се стреснал и попитал: „Ама ти момиче ли си?“ – „Да, това проблем ли е?“. За хомосексуалния писател действително било проблем, поне за момент. „Извинявай“, казал той, „взех те за някое особено красиво момче“. Флиртът приключил, започнало приятелство.

А сега, години по-късно, Гинсбърг говорел на Пати: „Отново трябва да излезеш на сцената.“ Тя размисляла, чувствала се несигурна, не знаела как. Той обещал да се ослуша наоколо.
Patti Smith Patti_smith
Малко след това телефонът позвънил за втори път. Майкъл Стайп, певец на групата R.E.M., когото Пати не познавала лично, й предложил помощ. После обяснил защо. Като объркан от влечението си към мъже тийнейджър в американската провинция, Стайп написал писмо на Пати Смит, от която се възхищавал, защото тя не се придържала към установените обществени порядки. За фен-пощата на Пати се грижела майка й, която започнала кореспонденция с младия Стайп, давайки му съвети, предлагайки му помощ. Две десетилетия по-късно, обяснил по телефона Стайп на слисаната Пати, той най-после имал възможност да се отблагодари – и се погрижил да осигури договор за своя идол.

Телефонът позвънил за трети път, този път отсреща бил Боб Дилън. Срещнали се, станал дълъг разговор. „Аз приказвах, той слушаше. Боб не приказва много.“ Той й предложил да поеме ролята на загряваща певица по време на тогавашното му турне по източното крайбрежие. Договорът и това турне се превърнали в гръбнака на нейното завръщане към музиката. Признавала ли му е някога, че е копирала походката му? „Не, но мисля, че той го знае. Боб има една женствена страна, особено когато беше по-млад, аз пък имах една момчешка страна. Срещнахме се по средата.“
Patti Smith Pattismithrollingstone

Върнете се в началото Go down
 
Patti Smith
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
ROCK my world! :: Музика :: Punk-
Идете на: